.::وبلاگ شخصی امیرحسن عرب احمدی::.
دانایی توانایی به بار می آورد ، و دانش دل کهن سالان را جوان می سازد . فردوسی
امیرحسن عرب احمدی
دانش آموز
سال سوم راهنمایی
مدرسه نمونه
علامه طباطبایی
شهرستان شاهرود
ایمیل:arabahmady_a@yahoo.com
موبایل:9959439**09

بزرگان فناوری در نبرد؛ بازی دیگری از تاج و تخت.

یکشنبه سیزدهم اسفندماه سال 1391

نویسنده: امیرحسن عرب احمدی |


این داستانی حماسی است از مبارزه‌ی بین چندین جناح‌ در یک دورنمای عجیب و درحال تغییر، حکایتی از تاخت‌ و تازها و تصرف‌ها، از توطئه‌‌ها و خیانت‌ها، از درخشندگی در میدان نبرد و از حیله‌گری و ترفندهای ناجوانمردانه با زر و سیم!

مجموعه رمان‌های فانتزی که جورج آر.آر. مارتین (George R.R. Martin) با “بازی تاج و تخت” آغازگر آن بود، و آنچه درحال‌حاضر در HBO  به یک برنامه محبوب تبدیل شده است، مجموعه‌ای جذاب از یک دنیای بیگانه را فراهم می‌سازد که همچنان در میان دل باختگان و طرفداران فناوری معروف است. اما سرگرمی‌ای آنها می‌تواند حسی از ابهام را ایجاد کند. سیلیکون‌ولی چند اژدها یا گرگ شوم را ارائه می‌دهد، ولی قصه‌های آقای مارتین از دنیایی که پادشاه خود را از دست داده است، واقعیت صنعت فناوری امروز را منعکس می‌کند، جایی که نبرد میان چهار شرکت بزرگ مسلط شناخته‌شده(گوگل، اَپل، فیسبوک و آمازون) در جریان است. مرگ، آخرین سال از عمر استیو جابز، پادشاه اَپل، دنیای فناوری‌اش، نزدیک‌ترین چیزی که به حق سلطنت نیاز داشت را دزدید. اما حتی پیش‌از درگذشت جابز هم تنش بین قدرت‌های عظیم نسل وب در حال رشد بود، مانند آغاز Mobile Computing که باعث وارونگی در توازن قدرت قبل شد.

صنعت فناوری سابقه‌ی تلخی از رقابت‌ها را همراه دارد: آی‌‌بی‌ام و اَپل در حوالی ۱۹۸۰، مایکروسافت و نتسکِیپ در حدود ۱۹۹۰. اما رقبایی که تجارت امروز را شکل داده‌اند، حتی تواناتر و پیچیده‌تر می‌باشند، بویژه که آنها دارای برتری منحصر به خودشان هستند. سه‌تا از این چهارتا هنوزهم توسط مردان بزرگ (جف بزوس آمازون، لری پیج گوگل و مارک زاکربرگ فیسبوک) اداره می‌شوند، که میلیاردها دلارشان حاصل بنیانگذار و یا از بنیانگذاران بودن امپراتوری‌های خودشان است. و خوب جابز هم که دیگر اَپل را اداره نمی‌کند و تیم کوک را به‌عنوان جایگزین خودش به سمت مدیر اجرایی گماشت. مری میکر شریکی از شرکت سرمایه‌گذاری Kleiner Perkins Caufield & Byers  می‌گوید: ما هرگز در تاریخ معاصر فناوری این‌چنین گروهی متعهد از بنیانگذاران و مدیران ارشد را ندیده‌ایم.

صنعت هم هرگز این‌چنین شرکت‌های جوان و پرشوری را ندیده بود. اَپل، قدیمی‌ترین این گروه چهارگانه در سال ۱۹۷۶ و با سرمایه‌ی اولیه‌ی بسیار بالایی تاسیس شد. هرکدام از شرکت‌ها یک مدل کسب و کار قدرتمند را توسعه می‌دهند. گوگل با بست‌دادن جستجو به تبلیغات، سرویس خود را به یک ماشین پول‌سازی عظیم تبدیل کرده است. فیسبوک در فرایند انجام چیزی مثل روشی است که علاقمندی‌‌ها و روابط مردم توسط شبکه‌های اجتماعی‌شان آشکار شود. آمازون سفارش آنلاین کالاهای فیزیکی و محتوای دیجیتال را ارزان و آسان کرده و اَپل با فروش گجت‌های زیبا به قیمت بالا ضرب سکه می‌کند.


این شرکت‌ها پول نقد صندوق‌های خود را همانطور که در شکل بالا می بینید، انباشته می‌کنند. هر چهار شرکت تا زمانی رشد کردند که کارکردن با رایانه‌ها اساساً چیزی بود که برروی میز یا با یک لپ‌ تاپ و با برنامه‌هایی که خودتان باید نصب می‌کردید انجام می‌شد. اکنون، مانند قلمرو وستروس آقای مارتین، همان‌طور که به خواننده همیشه وعده داده می‌شود “زمستان در راه است”، جهان ایشان دست‌خوش تغییر بزرگی است.

تلفن آهنی

به خاطر ابری شدن اپلیکیشن ها و سهولت دسترسی آسان به فضای وب، خطوط روشنی که زمانی حریم‌ها و استراتژی‌ها را تعیین می‌کرد در حال از بین رفتن است. هر چهار قدرت با استفاده از هوش و پول‌شان ترکیبی از تهدیدات و فرصت‌ها را برای نفوذ به مناطق دیگر در دست دارند. گاهی به سرزمین‌های خالی از سکنه و گاهی‌اوقات به مکان‌هایی که شرکت دیگری حکومت داشته، حمله برده اند، و آنها تنها کسانی نیستند که درگیر این نزاع شده‌اند.

دسته‌ای از بزرگ‌زادگان استارتاپی – مثال توییتر در میکروبلاگینگ، یا اسکواِر در پرداخت‌های سیار – در صدد دل‌کندن از امتیازات خود در‌آمدند،. بعلاوه، یک امپراتوری باستانی هم برای ستیزه‌کردن وجود دارد: مایکروسافت که به‌تازگی اولین تبلت خودش را رونمایی کرد، سرگرم سودآوری با نرم‌افزار رایانه‌های شخصی بوده و سخت در تلاش است تا به بازی بازگردد. اما این نبرد بین این چهارتای معروف است که عالی‌ترین تاثیر را برای آینده‌ی مردم در روش بدست‌آوردن اطلاعات، استفاده از محتوا، خرید انواع کالا و برای او که سود و پولش را می‌گیرد، دارند.

میادین نبردی که این چهار قدرت بزرگ درحال جدال درآن هستند متعدد و مانند بیشتر میادین نبرد، درهم ‌وبرهم و گیج‌کننده است. اپل و گوگل در حال دست و پنجه نرم‌کردن برای سیستم عامل تلفن ‌های هوشمند و تبلت ها هستند. آمازون و شرکت‌های دیگر همگی درحال درگیری در سخت‌افزارها هستند؛ گوگل و فیسبوک تبدیل به دشمنان قسم‌ خورده در شبکه‌های اجتماعی شده اند؛ حتی برخی دیگر از پیش‌کسوتان برای تجارت‌الکترونیک که مدت‌های طولانی به‌عنوان دژ آمازون محسوب می‌شد نقشه‌هایی دارند.

آنها همچنین سرزمین‌هایی دارند که باید از آنها دفاع‌ شوند. به گوگل نگاه کنید؛ موتور جستجوی آن منطقه‌ای حیاتی و گران‌بها را به او هدیه داده است. شرکت به هزینه کردن برای اصلاح الگوریتم‌هایی که به توانایی بیشتر این موتور جستجو می‌افزاید همچنان ادامه می‌دهد. با الحاق خدمات دیگری که به پیداکردن مطالب کمک می‌کند، برای‌مثال با خرید ITA Software  - شرکتی که داده‌های پرواز و دیگر اطلاعات مسافرتی را تأمین می‌کند – قدرت دفاعی خود را تقویت کرد.

موتورهای جستجو و موتورهای محاصره

کش‌رفتن این دارایی سودآور گوگل آسان نخواهد بود. اما هریک از دیگر غول‌ها از صمیم‌ قلب دوست دارند تکه‌ای از آن را تصاحب کنند. مسلماً بزرگ‌ترین تهدید از جانب اَپل خواهد بود. این دو شرکت لذت یکی از خودمانی‌ترین روابط در صنعت فناوری را تجربه کرده‌اند، بی‌اندازه خودمانی، در واقع اریک اشمیت پس از استخدام در شرکت جستجو و بعد از مدیر اجرایی شدن، سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ را در هیئت‌مدیره اَپل نشست. حالا گرفتار چنان مغایرتی شده‌اند که یک اتفاق  می‌تواند خیانتی بزرگ تعبیر شود.

در قلب ماجرا رقابت بین سیستم‌عامل موبایل iOS اپل است که  آی‌فون و آی‌پد از آن بهره می برند و در مقابلش اندروید، سیستم‌عامل موبایل گوگل که توسط دسته‌ای از تولیدکنندگان مانند سامسونگ و اچ‌تی‌سی بکارگرفته می‌شود. گوگل با یک استراتژی بازدارنده، شرکتی که درسال ۲۰۰۵ اندروید را ساخته بود، تصاحب کرد؛ چرا که نگران‌ بود که شاید موتور جستجو و خدمات دیگرش توسط دیگر صاحبان موبایل که رقبای بالقوه‌اش به‌حساب می‌آمدند کنار گذاشته شوند. از آن‌موقع به بعد اندروید را به رقیب بسیار خوبی برای iOS تبدیل کرد. بنا به گفته‌ی موسسه تحقیقات بازار IDC است، اندروید انتخابی برای سه ‌چهارم از ۱۸۱میلیون گوشی‌هوشمند فروخته‌شده در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۲ بوده است. گوگل ادعا می‌کند روزانه ۱.۳میلیون دستگاه اندرویدی را فعال می‌کند.

آنچه گوگل هوشمندانه به ‌تصویر کشید تا راه‌حل‌ها را باز بگذارد برای اپل به‌معنی اعلام جنگ بود. دستیار حاضر‌به‌خدمت اپل یا همان سیری، بخشی از برنامه اعلام جنگ اَپل به شمار می رود. سیری نوع جدیدی از موتورهای جستجو است که می‌تواند پاسخگوی مردم در حین‌ انجام کارهای‌شان باشد. تصمیم بحث‌برانگیز اپل در اوایل سال‌جاری مبنی بر حذف نقشه‌های گوگل از iOS و جایگزین کردن آن با محصول معیوب شرکت خودش، اقدام دیگری است که به ‌جهت ایجاد روش‌هایی برای یافتن محصولات و خدماتی است که به گوگل احتیاجی ندارند.

برخی از کارشناسان فکر می‌کنند آمازون هم می خواهد از این آب گل آلود ماهی بگیرد. John Battelle موسس Federated Media و یک حرفه ای و کارکشته‌ مسائل مربوط به سیلیکون ولی می‌گوید زمانی گوگل مانند عوارضی اتوبان‌ها مردم را به آمازون روانه می‌کرد، حالا بطور افزاینده‌ای مردم آن‌را میانبر زده و برای پیدا کردن و خرید کالا خودشان یکسره به آمازون می‌روند. او برای این ادعای خود، مصداقی هم دارد: Forrester یک شرکت تحقیقاتی عقیده دارد ۳۰ ‌درصد از خریداران آنلاین آمریکایی شروع جستجوی یک محصول را از آمازون آغاز می‌کنند. شایعه‌ای برای فیسبوک وجود دارد که درحال کار برروی یک محصول جستجو با یک social spin (ارتباط با اعضای یک شبکه‌ی اجتماعی به‌منظور بازاریابی، تبلیغ، ترویج  – شاید بشود گفت انجمن بافی) است. در همین اواخر آقای زاکربرگ در یک کنفرانس گفت: به لطف مردمی که دوستان و مطالب دیگر را جستجو می‌کنند، این شبکه‌ی اجتماعی تابه‌حال از عهده‌ی بیش از یک‌میلیارد پرس و جو در روز برآمده است و در واقع ما هیچ تلاشی برای آن نمی‌کنیم.

هنگامی که اپل در یک مرز با گوگل نبرد می‌کند، در مرز دیگری با آمازون نزاع دارد، جایی که جدال بر سر بهترین بودن در ارایه‌ی محتوای آنلاین است. وقتی اَپل از آی‌پاد رونمایی کرد یک حمله‌ی غیر منتظره را با فروشگاه موسیقی دیجیتال‌اش (iTunes) به سمت قلمروی پادشاه محتوا گسترش داد. محتوا فروش سخت‌افزار را رونق داد و از طرفی‌دیگر یک استراتژی موفق را برای رقابت با آمازون آغاز کرد، همان آمازونی که به‌عنوان یک کتاب‌فروشی در اواسط سال ۱۹۹۰ راه‌اندازی شد و خیلی زود گسترش یافت، ابتدا با فروش دیسک‌های فشرده و دی وی دی ها و حالا لباس، وسایل آشپزخانه و خیلی چیزهای دیگر ادامه می دهد. اما با این‌وجود ۳۷٪ از درآمد ۴۶میلیارد دلاری آمازون در سال گذشته از هر دو رسانه‌ی فیزیکی و دیجیتالی اش حاصل شده است.

تا اینجا سخت‌ترین نبرد انجام شده بین آنها در بازار کتاب‌های الکترونیکی بوده است، آمازون حدود دو-سوم از دانلود کتاب‌های دیجیتال سال گذشته در آمریکا را به خود اختصاص داده است. اپل تنها پنج‌درصد از این مسئله سود برد اما با لطفی که به ناشران می‌کرد سعی‌کرد آنها را از آمازون دور کند، یک استراتژی تهاجمی که نسبت به مقررات آمازون آزادی بیشتری برای قیمت‌گذاری کتاب‌های الکترونیکی در اختیار ناشران می‌گذاشت. در موسیقی دیجیتال فهرست‌ها با سرویس پخش موسیقی آمازون (Cloud Player) که تلاش دارد قسمتی از سهم بزرگ بازار آی‌تونز را به‌دندان بگیرد معکوس شدند. هردو شرکت در بخش ویدیو درحال پیشرفت بر علیه Netflix هستند که خود را از اجاره‌دهنده‌ی دی‌وی‌دی به پخش کننده آنلاین ویدئو تبدیل کرده است.

(می توانید قسمت دوم را از اینجا مطالعه بفرمائید)

نظرات() 
How much can you grow from stretching?
شنبه یکم مهرماه سال 1396 ساعت 19 و 45 دقیقه و 20 ثانیه
Hello there! This article couldn't be written any better!
Going through this post reminds me of my previous roommate!
He always kept talking about this. I'll forward this information to him.
Pretty sure he's going to have a great read. I appreciate you
for sharing!
foot pain every morning
یکشنبه هجدهم تیرماه سال 1396 ساعت 12 و 52 دقیقه و 42 ثانیه
Glad to be one of several visitors on this awesome site :D.
BHW
جمعه بیست و پنجم فروردینماه سال 1396 ساعت 13 و 41 دقیقه و 57 ثانیه
Hello there, You have done an excellent job. I'll certainly digg it and personally suggest to my friends.
I am sure they will be benefited from this
website.
BHW
پنجشنبه بیست و چهارم فروردینماه سال 1396 ساعت 14 و 53 دقیقه و 08 ثانیه
What a information of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge on the topic of unpredicted
feelings.
manicure
یکشنبه بیستم فروردینماه سال 1396 ساعت 15 و 04 دقیقه و 05 ثانیه
Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am
experiencing problems with your RSS. I don't understand why I can't join it.

Is there anybody else getting identical RSS issues?
Anybody who knows the answer will you kindly respond?
Thanx!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : امیرحسن عرب احمدی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو